Login






I've forgotten my password
Cygnet

Established 1890 | Affiliated to British Rowing and CSSC

Cygnet

Current Safety Notices

Swimming in the river
20th June 2017

Transiting Richmond Weir
13th June 2017

High tide clarification
25th May 2017

PLA Notices to Mariners - Upper River Notices

U6 of 2017
Horse Reach to Mortlake Reach - Temporary Water Quality Monitoring Buoys

U5 of 2017
Richmond Lock & Weir Draw Off 2017 - Weirs Open 29th October to 19th November

U3 of 2017
Cross Deep to Woolwich Reach (Upper) - Traditional Rowing Events in London 2017

Results


2017 SEASON


Richmond Amateur Regatta

IM3 4+

R. Harris, I. Schofield, S. Livingstone, S. Sears, M. Israel (cox)


Barnes & Mortlake Regatta

Novice 4+ 
R. Harris, I. Schofield, S. Livingstone, S. Sears, G Furby (cox)


Chiswick Regatta

Novice 1x 
D. French


2016 SEASON


Scullers Head

Masters B Novice, pennant winner (97 overall). D. French


Veterans Four Head. 

Masters novice IV+, pennant winners
A. Constantini (cox), N.Rae, C. Cabrera, J. Pugh, S. Livingstone


2015 SEASON


Borne Regatta

Mixed Intermediate II 4+
K.Mountain, C.Williams (both BBLRC), S.Gibbons, M.Byrne, S.Cole (cox)


2014 SEASON


Henley Royal Regatta - Qualifiers

Senior 2-
N. Bates, D. French - qualified for the Silver Goblets and Nicholls Challenge Cup


Twickenham Regatta

Masters E 1x
J.Pugh


Putney Town Regatta

Intermediate III 4x
S.Gibbons, J.Pugh, P.Persad, N.Pickford

Intermediate III 2x
S.Gibbons, M.Byrne


Borne Regatta

Novice 2x
S.Gibbons, M.Byrne


Hammersmith Regatta

Senior 2-
N.Bates, D.French


2013 SEASON


Twickenham Regatta

Senior 2-
N.Bates, D.French


2012 SEASON


Barnes & Mortlake Regatta

Mixed Intermediate III 4+
F.Fahy, R.Rangecroft (both BBLRC), J.Pugh, R.Henderson, M.Israel (cox)


Twickenham Regatta

Novice 4+
B.Jenkins, J.Jenkins, P.Sheaf, T.Gilbert, M.Israel (cox)


Borne Regatta

Intermediate II 2-
G.Hunter, B.De Groot

Mixed Intermediate III 4+
J.Meier, J.Broadhurst (both BBLRC), P.Sheaf, R.Henderson, D.Gledhill (BBLRC cox)


2011 SEASON


Oxford City Sprint Regatta

Intermediate II 2x

L.Gannon, M.Perucchini


Richmond Regatta

Novice 4+

P.Hunt, P.Levetsky, G.Hunter, P.Simpson, S. Gibbons (cox)


Henley Royal Regatta

N.Bates, D.French - qualified for the Silver Goblets and Nickalls' Challenge Cup

M.Clarke, N.Pickford, N.Wyatt, B.Thomas, A.Naylor, B.De Groot, S.Gibbons, R.Henderson, M.Israel (cox) were pre-selected for the Thames Cup


Twickenham Regatta

Intermediate I 2-

N.Bates, D.French


Chiswick Regatta

Intermediate II 8+

M.Clarke, N.Pickford, S.Gibbons, N.Bates, I.Mountain, R.Henderson, A.Naylor, B.De Groot, M.Israel (cox)

Intermediate II 4+

S.Gibbons, N.Bates, A.Naylor, N.Pickford, C.Bayley (cox)

Intermediate III 4+

M.Clarke, R.Henderson, I.Mountain, B.De Groot, M.Israel (cox)


1999-2010 results can be viewed on the old Cygnet website



Powered by Conceptulise CMS